České gastro 2017

Č
M aso na ohni v Kantýně, cronuty v Praze, nové Real Meat Society, kuře na grilu a Sia Jiřího Štifta. Všechny zásadní otvíračky a novinky uplynulého roku na jednom místě.

Začalo to v brně

V baru 4pokoje. Majitelé Super Panda Circusu a Baru, který neexistuje v lednu otevřeli svůj třetí podnik ve Vachově ulici. 4pokoje jedou téměř nonstop – ráno nejvíc připomínají kavárnu, přes obědy bistro a večer se postupně mění v bar s koktejlovým menu.

Bib pro Esku

Výjimečné jídlo za rozumnou cenu. Restaurací s michelinskou nálepkou Bib Gourmand je v Praze aktuálně sedm – kromě nově oceněné Esky také Maso a Kobliha, Aureole, Divinis, Na Kopci, Sansho a SaSaZu. A hvězdy? Tu svou obhájily La Degustation Bohême Bourgeoise, Alcron i Field.

Michelinský gastronomický průvodce zatím hodnotí pouze Prahu, restaurace v jiných českých městech (zdravíme Entrée) tedy nemají šanci se do něj dostat. Říká se, že to, co stačí v jiných evropských státech na hvězdu, u nás komisaři každoročně přecházejí. Něco na tom možná bude.

Kantýna

Začátkem dubna otevřelo Ambiente pár kroků od Václavského náměstí svůj další masový koncept – restauraci Kantýna. Maso z čestru a přeštíků od Amasa se tady upravuje na otevřeném ohni, konzumuje vestoje u velkého mramorového stolu i vsedě v zadní části restaurace. Hned u vstupu je také řeznický pult, kde si hosté mohou koupit maso a uzeniny domů.

V Kantýně nejde udělat rezervace, každý večer tady ale pro 12 lidí prostírají stůl na Večeři od kosti. Desetichodové menu servírují a prezentují řezníci a kuchaři, kteří večeři připravovali. Cena je 1250 Kč a vstupenky se prodávají přes GoOut. Kantýna je holt dražší než leckterý restaurant.

Praha má cronuty!

V New Yorku se na ně stojí hodinové fronty a na černém trhu se přeprodávají za desítky dolarů. Řeč je o cronutu – úžasném hybridu francouzského croissantu a amerického donutu. V Praze na ně můžeme zajít do Oh Deer Bakery. Tam mu kvůli autorským právům, které si cukrář Dominique Ansel v roce 2013 na svůj vynález obstaral, říkají crobliha. Stojí 49 Kč.

Fatty vs. Podolka

Na youtubery pozor. Když Fatty Pillow po incidentu v restauraci Podolka vyzval své followery, aby na Facebooku podnik ohodnotili jednou hvězdičkou, spadla podniku roky budovaná známka během jednoho dne ze 4,3 na 2,3. Podolka se ale nedala. Své fanoušky požádala, aby hodnocení pomohli vrátit na původní úroveň. A povedlo se. S pěti hvězdičkami přispěchaly více než dva tisíce lidí.

George Prime Burger

Mladší a mnohem uvolněnější brácha George Prime Steaku. Vodičkova 32. Co na to Brewsta?

Větší, lepší, krásnější

Nové řeznictví The Real Meat Society. Na stejné adrese (Náplavní 5, Nové Město), jen o jedny dveře dál. Butcher shop Paula Daye (Sansho, Maso a Kobliha) prošel rekonstrukcí a kromě většího prostoru nabízí také teplá jídla a posezení ve výloze. Burgery, sekačky, sobotní řeznické snídaně, Matuška, trhané vepřové a samozřejmě koblihy.

Zpátky do první republiky

Ve Vodičkově ulici znovuotevřela cukrárna Myšák. V roce 1904 ji založil František Myšák, cukrář, který v dobách své největší slávy pekl dorty i pro prezidenta Masaryka. Pak přišla válka, po ní znárodňování a po něm divoké devadesátky. Prostor momentálně vlastní Koh-I-Noor, který cukrárnu chytře pronajal skupině restaurací Ambiente. Podnik se teprve rozjíždí, ale krásné uniformy a karamelový pohár tam mají už teď.

Kávová Sofee

Třetí letošní zářez Ambiente je káva Sofee. Těžko se vysvětluje, co to vlastně je, a její autoři (baristi Johnny Rančák, Martin Moravčík a Ondřej Štökl) se slovům jako sirup nebo koncentrát vyhýbají jako čert kříži. Kávu na Sofee si sami praží, pak namelou a zastudena macerují ve vodě. Tekutina, která pak projde do lahvičky přes systém několika jemných filtrů, je Sofee.

Tu si pak můžete naředit vodou (studenou nebo teplou), přidat cukr, mléko nebo cokoliv dalšího, co vás napadne. Doporučený poměr je jeden díl Sofee na tři díly vody a takto připravená káva vyjde zhruba na 25 Kč. Hodnota Sofee je hlavně v její jednoduchosti – příprava zabere jen pár sekund a nepotřebujete k ní žádné vybavení. Podrobněji (včetně míst, kde se Sofee dá koupit) to vysvětlují na blogu Jídlo a radost.

Alf & Bet

Majitelé Café Lounge a EMA espresso baru v listopadu otevřeli nový podnik na Palmovce. Ano, trochu divná lokalita, ale Alf & Bet má primárně sloužit jako zázemí pro baristy, pekárna s cukrářskou dílnou a pražírna kávy. Pokud ale poblíž ulice Světova dostanete chuť na kafe, samozřejmě se můžete zastavit. Voní to tam jako čerstvě upečený chleba.

Babišova Paloma

Zažijte luxus v Průhonicích. Tak se prezentuje sesterský podnik restaurace Paloma z francouzského Mougins oceněné dvěma michelinskými hvězdami. Stejný šéfkuchař (Nicolas Decherchi), stejný šéfcukrář (Yohan Jara) a interiér Moniky Babišové. Tým Palomy se netají tím, že by michelinský úspěch rád replikoval i v českých podmínkách.

Tři nová banh-mi-ba

Vietnamských bister je v Praze víc a víc a každý má to svoje oblíbené, velký růst ale loni zažilo banh-mi-ba. K pobočce v Rybné se přidaly hned další tři – Jankovcova, Křižíkova a Jindřišská. Na letošní rok prý žádné nové neplánují – chtějí na chvíli zastavit a pověnovat se provozu a personálu.

Potkali se v Sanshu

Kuchaři Lee Chang a Nyoman Purnata si na konci roku společně otevřeli vlastní podnik QQ Asian Kitchen. Najdete ho kousek od Náplavky v Ladově ulici. Sami říkají, že je nejvíc ovlivnila kuchyně Bali, Taiwanu, Japonska, Thajska a Číny, ale také Spojených států. Čekejte barevnou Asii v hodně uvolněném stylu.

Cuketkův merch

Jeden z nejčtenějších českých foodblogerů Cuketka se letos hodně zaměřil na domácí vaření a tvorbu videoreceptů a celkem logicky tedy přišel s vlastní značkou kuchyňských potřeb. Do budoucna toho prý chystá víc, zatím se dá koupit jeho limitovaná kolekce dřevěných prkének.

Cukrář a Sia

Tyhle dvě novinky nejsou v jednom odstavci náhodou. Jsou totiž součástí skupiny, kam patří třeba Bruxx, Vinohradský parlament nebo Potrefená Husa Hybernská. Oba podniky najdete ve Šporkovském paláci kousek od náměstí Republiky.

Za Cukrářem stojí Lukáš Skála, oficiálně (titul Cukrář roku, zlatá medaile na Gastronomické olympiádě) nejlepší český cukrář. Kromě jednoho stolu tady nenajdete žádná místa k sezení, takže je ideální vzít pár zákusků s sebou a během nákupu pozorovat práci cukrářů v prosklené výrobně. Najdete tu tradiční indiánky, laskonky a kremrole, ale i éclairs a pralinky a mají i celé dorty (dokonce zmrzlinové, které prodávají ve speciální krabici, aby se po cestě neroztekly).

Asijskou restauraci Sia vede šéfkuchař Jiří Štift (Alcron, Mandarin Hotel Oriental). Je obrovská – na tři patra tady připadá přes 200 míst. Kuchyně je postavená hlavně na pekingské kachně a jídel z ní a nechybí dim sum, ramen a super koktejly.

View this post on Instagram

#oteviramednes #together 🥟🥢

A post shared by Sia Restaurant (@sia_restaurant) on

Grils

Poslední otvíračka Ambiente přišla před Vánocemi. Bistro s grilovanými kuřaty Grils v Karlíně společně otevřely dvě holky, Markéta Libánská (bývalá šéfkuchařka Našeho masa) a Dominika Flecková (bývalá manažerka Lokálu Hamburk). Ambiente si na tomhle podniku poprvé vyzkoušelo jiný způsob financování – polovinu investice (5 milionů korun) vybralo přes crowdfundingovou kampaň na Fundliftu. Peníze se vybraly během rekordních 30 hodin.

View this post on Instagram

Dost bylo br-salátu. Je čas na kuře! #grilskarlin

A post shared by Bistro Grils (@grils.karlin) on

Za pět dvanáct

Pár dnů před Silvestrem stihla na Andělu otevřít nová restaurace Taro. Stojí za ní lidé z vyhlášeného podniku Gao Den na Stodůlkách a slibují „kreativní pojetí asijské kuchyně“. Interiér dělalo studio Olgoj Chorchoj (stojí například za rekonstrukcí La Degustation) a funguje na principu otevřené kuchyně. Taro má jen dvacet židlí a večer servíruje pouze degustační menu. Čtyři chody za 790 Kč, sedm chodů za 1290 Kč. Jen tak dál, tahle lokalita podobné podniky potřebuje jako sůl.

Kam se už nepodíváme

Přežili jsme EET i zákaz kouření a české gastronomii se daří jako nikdy. Pár fajn podniků ale letos bohužel zavřelo.

Dočetli jste až sem? V Hipstru se budou servírovat i další praktické informace a ověřené drby ze světa gastronomie.

Pro jistotu sledujte Facebook a Instagram.

Autor

Martina Píšová

Prošla jsem marketingem Ambiente a Storyous. Momentálně pracuji jako kreativní ředitelka v Zootu, ještě předtím pro českou módní značku Pietro Filipi. Gastronomii jsem se ale nikdy věnovat nepřestala a od ledna pomáhám s otevřením jedné malé restaurace na Starém Městě.

Komentáře

V Hipstru se servírují praktické informace a ověřené drby ze světa gastronomie. Pro jistotu sledujte Facebook a Instagram.

Martina Píšová

Prošla jsem marketingem Ambiente a Storyous. Momentálně pracuji jako kreativní ředitelka v Zootu, ještě předtím pro českou módní značku Pietro Filipi. Gastronomii jsem se ale nikdy věnovat nepřestala a od ledna pomáhám s otevřením jedné malé restaurace na Starém Městě.